امروزه بازار بورس و سهام بین اقشار مختلف جامعه ما حسابی داغ است. ممکن است در این ورطه عبارت سهام چیتگر را نیز زیاد شنیده باشید.  همچنین عبارت هایی چون سرمایه گذاری در منطقه ۲۲ و عبارت هایی دیگر با این مضمون، که در مورد سرمایه گذاری می باشد.

در مجموع، سرمایه گذاری امری بسیار مهم تلقی می شود. زیرا انسان ها در این فعالیت سرمایه ای را که در طول سالیان عمر خود اندوخته و پس انداز کرده اند را به اصطلاح وسط گذاشته و بر روی آن ریسک می کنند. در این مقاله درباره نوع خاصی از سرمایه گذاری سخن خواهیم گفت. سرمایه گذاری مورد نظر ما در این مقاله، خرید و فروش سهام چیتگر می باشد. اما بهتر است قبل از پرداختن به مسئله سهام چیتگر با این موضوع آشنا شویم که در اصل سهام چیست؟

سرمایه گذاری و سهام چیست؟

سرمایه گذاری به این معنی است که صاحب سرمایه، پول خود را با این هدف که در طول زمانی مشخص، سود و منفعت بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود به دست آورد، وارد یک پروژه می کند. حال این کار می تواند خرید ملک، سرمایه گذاری در یک شغل، راه اندازی یک شغل، خرید سهام و … باشد.

به طور مثال وقتی که ملکی را به قسمت های مساوی تقسیم کنند، هر قسمتی از آن ملک که فروخته شود در واقع یک سهم فروخته شده است و فردی که آن سهم را خریده است، سهامدار به حساب می آید. اما توجه به این نکته نیز مهم است که سهام دار با خرید سهم از یک ملک، یک شرکت و … نمی تواند در کل آن ملک یا دارایی های آن شرکت ادعای مالکیت بکند و فقط می تواند به عنوان یک سهام دار از مزایایی برخوردار شود. مشابه با شرایطی که ذکر شد، در پروژه های چیتگر نیز می توان سهام خرید و فروش کرد.

نقشه چیتگر

نقشه چیتگر

راه های سرمایه گذاری در پروژه های چیتگر

برای سرمایه گذاری در چیتگر سه راه وجود دارد:
۱- خرید امتیاز چیتگر که خود به دو روش انجام می شود: یکی خرید امتیاز از شرکت های تعاونی مسکن و دیگری خرید امتیاز از شرکت های خصوصی سازی.
۲- خرید سهام چیتگر
۳- خرید ملک، خانه و یا زمین به صورت نقد و یک جا
که در این جا قرار است به بررسی دو روش اول یعنی خرید سهام چیتگر و همچنین خرید امتیاز از شرکت های تعاونی مسکن و شرکت های خصوصی بپردازیم.

خرید امتیاز چیتگر

در این طرح همانند سایر شرایط پیش فروش آپارتمان در دیگر مناطق، فرد خریدار باید مبلغی از کل قرار داد را به عنوان پیش پرداخت به فروشنده بدهد. به علاوه هزینه ای تحت عنوان حق امتیاز نیز پرداخت می گردد.  سپس باید بقیه اقساط را مطابق با شرایط ذکر شده در قرار داد پرداخت نمایند. حال بستگی دارد خریدار برای پیش خرید آپارتمان به شرکت های خصوصی مراجعه کند یا به شرکت های تعاونی مسکن که در هر مورد نکات قابل ذکری وجود دارد.

در خصوص تفاوت شرکت های خصوصی و شرکت های تعاونی مسکن، لازم به ذکر است که شرکت های خصوصی واحد های خود را برای عموم مردم می سازند و هر کس که شرایط پیش خرید واحد را داشته باشد می تواند به شرکت های خصوصی مراجعه کند. در واقع بر حسب توان مالی خود و شرایط پروژه ها، با شرکت های خصوصی وارد معامله شود. مبلغ کل واحد در شرکت های خصوصی نسبت به شرکت های تعاونی بیشتر است. در عوض مواد و مصالحی که این شرکت ها در ساخت پروژه مورد استفاده قرار می دهند از کیفیت بالا تری نسبت به شرکت های تعاونی برخوردار است.

شرکت های تعاونی مسکن طرف قرار داد یک ارگان دولتی مانند ارتش، سپاه و … می باشند. هدف این تعاونی ها از ساخت پروژه های ساختمانی، تأمین معیشت کارمندان و کارکنان ارگان خودشان است. این شرکت ها مبلغ کل واحد های خود را به نسبت شرکت های خصوصی کمتر اعلام می کنند. این شرکت ها معمولا زمان دقیقی را برای تحویل پروژه اعلام نمی کنند.

بر عکس شرکت های خصوصی  در قرار داد خود مبلغی را به عنوان خسارت دیر کرد تحویل پروژه تعیین می کنند. این شرکت ها در صورت تاخیر در تحویل واحدها ملزم به پرداخت خسارت دیرکرد هستند. از شرکت های تعاونی مسکن موجود در منطقه چیتگر می توان از تعاونی مسکن سپاه، تعاونی مسکن ارتش (پدافند هوایی، نیروی دریایی و نیروی زمینی)، تعاونی ابنیه همت و … نام برد.

خرید سهام چیتگر

خرید سهام در پروژه های چیتگر به این صورت است که شرکت های تعاونی مسکن علاوه بر فروش واحد های خود به صورت پیش فروش، سهام هایی را نیز برای پروژه های خود در نظر می گیرند. سهام های این تعاونی ها به صورت سهم های ۲۰ متری، سهم های ۳۳ متری، سهم های ۵۰ متری و سهم های ۶۳ متری می باشد. خریدار این سهم ها با انتخاب هر یک از آن ها تنها مالک بخشی از یک واحد می شود.

در حال حاضر در خصوص پروژه های چیتگر دو نوع سهام وجود دارد. ۱- سهام ویژه ۲- سهام عادی که در خصوص توضیح این دو نوع سهام می توان گفت، کسانی که سهام ویژه را خریداری می کنند نیازی به پرداخت هزینه مشاعات ندارند. برای اینکه فردی بتواند سهام ویژه را خریداری نماید، باید ابتدا سهام ۳۳ متری را خریداری کند. در حال حاضر قیمت هر یک متر سهام عادی ۱۷۰۰۰۰۰ تومان و قیمت هر یک متر سهام ویژه ۱۸۰۰۰۰۰ تومان می باشد. شرکت های تعاونی برای پرداخت اقساط این سهام ها وام در نظر می گیرند و از آن جایی که خریداران این سهام ها کارمندان ارگان های طرف حساب این تعاونی ها می باشند، اقساط وام از فیش حقوقی خریداران کسر خواهد شد.

مراحل خرید و فروش سهام چیتگر

برای خرید یا فروش سهام چیتگر ۹ مرحله باید سپری شود:
۱- أخذ فرم تکمیل وکالت
۲- امضای تأیید وکالت
۳- گرفتن تأییدیه وکالت از سامانه
۴- چک اینکه پرونده وکالت دارای مهر آبی هست یا خیر.
۵- چک کردن امور مالی
۶- چک و بررسی کردن امور مربوط به وام
۷- تأییدیه اصلی مالک سهام بودن فروشنده
۸- تحویل دادن برگه تأییدیه به امور نقل و انتقال
۹- ثبت کردن نهایی خرید یا فروش سهام چیتگر در سیستم

خرید سهام چیتگر بهتر است یا خرید امتیاز آن؟

شاید این سوال برای خیلی از افراد پیش بیاید که از بین سهام منطقه ۲۲ و امتیاز آن کدام بهتر است؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که هر کدام از این دو طرح را برای کار جداگانه ای در نظر می گیرند. قبل از هر چیز بهتر است بگوییم مهم ترین دلیل هر فرد برای انتخاب یکی از این دو طرح شرایط مالی خریدار است. زیرا مسلماً خرید قسمتی از یک واحد نسبت به خرید کل آن به مبلغ کمتری نیاز دارد و توانایی مالی خریدار نقش مهمی در تعیین انتخاب یکی از این دو مورد دارد.

درباره این دو طرح این گونه باید گفت که خرید سهام منطقه ۲۲ برای افرادی مناسب است که هدف سرمایه گذاری در این منطقه را دارند. زیرا آینده منطقه ۲۲ با توجه به امکانات و ویژگی های این منطقه بسیار روشن و امیدوار کننده است. در مجموع چیتگر منطقه مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار می رود.

فرد سهامدار پس از به پایان رسیدن پروژه با فروش سهام خود در هر زمانی که بخواهد، سود خوبی عایدش خواهد شد. اما خرید امتیاز  برای افرادی مناسب است که قصد سکونت در این منطقه را دارند یا در صورتی که هدفشان سرمایه گذاری است، با مشکل مالی برای خرید یک واحد کامل رو به رو نیستند.

سوالات متداول

۱- آیا می توان به طرح پیش فروش پروژه های ساختمانی اعتماد کرد؟
پاسخ: فرد خریدار قبل از امضای معامله با شرکت های خصوصی سازی یا شرکت های تعاونی مسکن باید درباره اعتبار و اصالت شرکت و همچنین رزمه کاری آنها اطلاعات لازم را به دست آورد. سپس در صورت درست بودن این موارد وارد معامله شود.

۲- اگر فردی بخواهد یک واحد ۱۲۰ متری را از طریق سهام خریداری کند، چگونه باید عمل کند؟
پاسخ: این فرد برای خرید یک واحد ۱۲۰ متری می تواند دو سهم ۶۳ متری را خریداری کند. مابقی این سهم (۶ متر) برای هزینه هایی چون مشاعات استفاده می شود.

۳- شرکت های تعاونی مسکن در خصوص سهام چیتگر چه سهم هایی را در نظر می گیرند؟
پاسخ: سهام های شرکت های تعاونی مسکن در پروژه های چیتگر شامل سهم های ۲۰ متری، ۳۳ متری، ۵۰ متری و ۶۳ می باشد.

۴- مهر آبی چیست؟
پاسخ: وقتی فردی از یک تعاونی وابسته به یک ارگان دولتی سهمی خریداری می کند، باید پرونده سهامی آن شخص از طرف سازمان بتاجا مهر آبی را دریافت کند. در غیر این صورت سهام آن فرد با مشکل رو به رو خواهد شد.

۵- عوامل که مانع دریافت مهر آبی می شود چیست؟
هر فرد در رابطه با تعاونی های دولتی از یک تعاونی می تواند سهام خریداری کند و اگر غیر از این باشد، سامانه آنلاین بتاجا متوجه این قضیه خواهد شد. همچنین فرد خریدار نباید مشکل و درگیری مالی مانند بدهی مهریه داشته باشد.

کلام آخر

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، آدمی چندین سال از عمر خود را برای پس انداز صرف می کند و در هنگام سرمایه گذاری انتظار دارد طی مدت زمان تعیین معینی پس از سرمایه گذاری خود صاحب سود و منفعت شود. در نتیجه باید در هنگام سرمایه گذاری تمام جوانب کار سنجیده شود. هر فرد قبل از شروع سرمایه گذاری در هر پروژه ای، باید با یک مشاور و فردی متخصص در زمینه کار مربوطه مشورت نماید. این کار باعث می شود تا از هدر رفت سرمایه خود جلوگیری کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *