در هر منطقه، شهر و کشور راه های ارتباطی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. راه ها تأثیرات زیادی در زندگی انسان ها دارند و با کمک به انتقال علم و فرهنگ باعث پیشرفت بشر گردیده اند. شاید بار ها دیده و یا شنیده باشید که کشور هایی که از راه ها و جاده های خوبی برخوردار نیستند، شاهد رشد و ترقی کمتری از لحاظ فرهنگی و علمی هستند و این از تأثیرات وجود راه ها می باشد. در این مقاله قرار است درباره اتوبان های همجوار چیتگر صحبت کنیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. زیرا همان طور که در بالا نیز اشاره کرذیم، برای سرمایه گذاری ملکی راه های دسترسی منطقه ملک باید مورد بررسی قرار بگیرد و چیتگر نیز یکی از همین مکان های مناسب برای سرمایه گذاری می باشد.

پیشرفت پروژه های چیتگر در سال های اخیر نشان دهنده این موضوع می باشد. راه ها علاوه بر اثر گذاری بر روی انتقال علم و فرهنگ در سرمایه گذاری های ملکی نیز مؤثر هستند. وقتی فردی قصد خرید ملک و یا سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی را دارد، یکی از مسائلی که باید مورد بررسی قرار دهد راه های ارتباطی (خیابان ها و جاده ها) موجود در اطراف ملک می باشد. زیرا هر چقدر که دسترسی یک ملک و پروژه ساختمانی به راه های ارتباطی راحت تر باشد، بر ارزش اقتصادی آن ملک افزوده می شود.

اتوبان های همجوار چیتگر

بهتر است قبل از شناخت اتوبان های همجوار منطقه ۲۲ اندکی با خود منطقه ۲۲ نیز آشنا شوید. این منطقه از وسیع ترین مناطق تهران به شمار می آید که به دلیل شرایط طبیعی آن یکی از بهترین مناطق تهران برای سرمایه گذاری به حساب می آید. از جمله شرایط و مزایای زندگی در منطقه ۲۲ می توان به خوش آب و هوا بودن این منطقه، وجود مراکز تفریحی – ورزشی – فرهنگی – تجاری چون ایران مال، رز مال، تهران مال، بام لند، مگامال، شهر بازی هزار و یک شهر، دریاچه چیتگر، پارک جنگلی چیتگر، آبشار تهران، و … نام برد که بر قیمت زمین های این منطقه تأثیر بسیار مثبتی به جا گذاشته اند. همچنین خود مراکز نام برده مکانی امن و مناسب برای سرمایه گذاری به حساب می آیند.

به دلیل وجود مراکز نام برده شده علی الخصوص وجود دریاچه چیتگر در این منطقه که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، این منطقه عنوان قطب گردشگری تهران را به خود گرفته است. به خاطر همین مسائل این منطقه تعاونی ها و شرکت های ساختمانی دولتی و غیر دولتی زیادی را به خود جذب کرده است. از جمله این شرکت ها و تعاونی ها می توان به تعاونی آرین سازه، تعاونی های ارتش، تعاونی سپاه و … اشاره کرد.

 

اتوبان های همجوار چیتگر

 اتوبان های همجوار چیتگر

اتوبان تهران – کرج (اتوبان شهید فهمیده)

آزاد راه تهران – کرج یکی از اتوبان های همجوار چیتگر می باشد. این آزاد راه که مسیری برای اتصال شهر تهران به شهر کرج می باشد، در سال ۱۳۴۵ تأسیس گردیده است. این آزاد راه در هر طرف رفت و برگشت دارای ۳ لاین می باشد. در طول مسیر این اتوبان از تهران تا کرج، برای سهولت و آسایش رانندگان در این مسیر، ۳ پمپ بنزین و ۱ پمپ گاز سی ان جی طراحی و ساخته شده است. کسانی که از این اتوبان استفاده می کنند، مسافت تهران تا کرج را در طول ۲۰ دقیقه طی می کنند. آغاز این اتوبان از میدان آزادی تا کرج می باشد. از جمله کارخانه هایی که در طول این مسیر قرار دارد می توان به کارخانه ایران خودرو اشاره کرد.

 

اتوبان همت

یکی دیگر از اتوبان های همجوار چیتگر اتوبان همت می باشد. این اتوبان را برای یادبود شهید محمد ابراهیم همت نام گذاری کرده اند. این اتوبان  که ۱۸ کیلومتر درازا دارد، یکی از اصلی ترین راه های ارتباطی شرق به غرب و همچنین غرب به شرق می باشد. این بزرگراه در غرب به پایانه های بزرگراه شهید خرازی و بزرگراه آیت الله مهدوی کنی ختم می شود و همچنین در شرق به پایانه های بزرگراه شهید زین الدین، خیابان دکتر علی شریعتی، خیابان پاسداران و سه راه ضراب خانه ختم می شود. أخیراً دنباله این بزرگراه تا جاده چالوس ادامه پیدا کرده است.

 

اتوبان حکیم

از دیگر اتوبان های همجوار منطقه ۲۲ می توان از اتوبان حکیم نام برد. این اتوبان را به یاد آیت الله سید محمد باقر حکیم نام گذاری کرده اند و در ابتدا رسالت نام داشت. طول این بزرگراه ۵/۸ کیلومتر است و با اتوبان همت موازی می باشد و از غرب تا شرق امتداد دارد. این اتوبان در غرب به پایانه های بزرگراه علامه جعفری، بزرگراه شهید ستاری و بزرگراه آیت الله کاشانی راه دارد. همچنین از طرف شرق به پایانه های تونل رسالت و بزرگراه شهید قاسم سلیمانی ختم می شود. محله هایی چون باغ فیض کاشان، گیشا و یوسف آباد در مسیر این بزرگراه قرار دارد.

 

اتوبان شهید همدانی

از دیگر اتوبان های همجوار منطقه ۲۲ اتوبان شهید همدانی است. این اتوبان را به یاد شهید سردار حسین همدانی نام گذاری کرده اند و در واقع ادامه غربی بزرگراه حکیم می باشد. برای ورود به اتوبان آزادگان از سمت منطقه ۲۲ از این اتوبان باید گذر کرد. این بزرگراه در نهم مرداد ماه سال ۱۳۹۶ به بهره برداری رسید و بلافاصله بعد از آن، حجم ترافیک در بزرگراه تهران – کرج کاسته شد. هدف از تأسیس این بزرگزاره گسترش شبکه بزرگراه ها در غرب شهر تهران بود. این پروژه با هزینه ای حدود ۳۱۰ میلیارد تومان توسط تعاونی خاتم الأنبیاء احداث شد و به بهره برداری رسید. این بزرگراه با خیابان های محله کوهک، گلها، کاج، بلوار ایران خودرو، بلوار پژوهش، رود خانه ورد آور و خیابان اردستانی تقاطع غیر هم سطح دارد.

 

اتوبان آزادگان

از دیگر اتوبان های همجوار چیتگر باید به اتوبان آزادگان اشاره کرد. برای اینکه بتوان از طرف منطقه ۲۲ تهران به این اتوبان وارد شد باید از طریق اتوبان همدانی اقدام کرد. این اتوبان در مسیر خود از مکان های چون بام لند و تهرانسر می گذرد و به آنها دسترسی دارد. این اتوبان جنوب و غرب تهران را به هم متصل کرده است.

 

سوالات متداول

۱- راه ها چه تأثیری در قیمت مسکن و ملک دارند؟ چرا؟

پاسخ: هر چقدر دسترسی به راه های ارتباطی یک ملک آسان تر و در دسترس تر باشد، مسلماً بر قیمت آن ملک تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

۲- هدف از تأسیس بزرگراه شهید همدانی چه بوده است؟

پاسخ: هدف از تأسیس این اتوبان کم کردن ترافیک در اتوبان های غربی تهران بوده است.

۳- برای ورود به بزرگراه آزادگان از طرف منطقه ۲۲ باید از کدام راه ها اقدام کرد؟

پاسخ: ساکنین منطقه ۲۲ می توانند برای ورود به اتوبان آزادگان ابتدا وارد اتوبان شهید همدانی و سپس وارد بزرگراه آزادگان شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *