انسان در طول زندگی خود برای رسیدن به رفاه و آسایش کار می کند و یکی از نیاز­های او در این راستا خرید ملک و مسکن است. افراد بسیاری برای زندگی و نیز افرادی برای سرمایه گذاری به سمت خرید مسکن و ملک روی می­ آورند. در این راستا مسئله مهمی که باید به آن توجه شود قیمت ملک و مسکن است. قیمت مسکن تابعی از چند مسئله است. یکی از موارد مورد توجه در خرید ملک منطقه ای است که فرد قصد خرید ملک و مسکن در آن را دارد. در این مقاله به قیمت مسکن در منطقه ۲۲ خواهیم پرداخت.

عوامل موثر بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲

در این مقاله قرار است به بررسی قیمت مسکن در منطقه ۲۲ تهران بپردازیم. منطقه ۲۲ تهران به دلیل داشتن شرایط و امکانات رفاهی چون آب و هوای خوش، وجود جاذبه های گردشگری همچون دریاچه چیتگر، پارک چیتگر، آبشار تهران و …، وجود مراکز تجاری – تفریحی چون ایران مال، شهر بازی هزار و یک شهر، رز مال، بام لند و …، دسترسی آسان به خطوط تاکسیرانی، مترو و اتوبوس رانی و همچنین امکانات دیگر منطقه­ای مناسب برای خرید ملک و مسکن و هم چنین سرمایه گذاری است.

همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد، خرید ملک در هر منطقه تابعی از چند مسئله است. این مسائل شامل سال ساخت ملک، امکانات موجود در آن، امکانات رفاهی اطراف ملک، موقعیت جغرافیایی و … است. در این مقاله به بررسی تک به تک این مسائل می ­پردازیم تا عوامل تأثیر گذار بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲ را شناسایی کنیم.

سال ساخت ملک و تأثیر آن بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲

قدمت و سال ساخت بنا یکی از عوامل تعیین کننده قیمت مسکن در منطقه ۲۲ است. هر چقدر از سال ساخت بنا زمان کمتری گذشته باشد و به عبارت دیگر ملک نوساز باشد قیمت آن بیشتر است و بالعکس هر چقدر مدت زمان بیشتری از زمان ساخت ملک گذشته باشد قیمت آن کمتر می­ شود. در واقع این مسئله به این خاطر است که در ساختمان های نوساز به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی جدید و به روز ( از لحاظ قیمت و کیفیت) و همچنین طراحی و به کار گیری متدهای روز معماری و آپشن های جدید قیمت ملک ۱۰ الی ۲۰ درصد بیشتر می شود. البته قیمت مسکن در منطقه ۲۲ در بعضی از محله ها مانند شهرک گلستان با وجود قدمت بالای ملک تغییر چندانی نداشته است و دچار کاهش قیمت نشده است. این مسئله به دلیل موقعیت مکانی مناسب این شهرک در منطقه ۲۲ می باشد.

امکانات رفاهی موجود در داخل ساختمان و تأثیر آن بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲

امکانات رفاهی از عوامل مهم و تأثیر گذار بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲ به حساب می­ آید. وقتی که می­خواهید خانه ای بخرید، یکی از مواردی که به آن توجه می­ کنید امکانات رفاهی است که در ساخت آن ملک تعبیه شده است. در خرید خانه های آپارتمانی، برج ­هایی که از امکاناتی همچون لابی مجلل، سالن ورزشی، استخر، سونا، جکوزی، لابی من، سالن اجتماعات، آسانسور­­های باربری، شوتینگ زباله، سیستم­ های امنیتی پیشرفته، سیستم اطفای حریق، پارکینگ مهمان و … برخوردار هستند در مقایسه با برج­ هایی که تمامی این امکانات را ندارند قیمت بالاتری دارند.

امکانات رفاهی اطراف ملک و تأثیر آن بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲

وجود امکاناتی همچون مرکز خرید، درمانگاه، بیمارستان، مراکز تفریحی و گردشگری، خطوط مترو، اتوبوس و تاکسیرانی از عوامل مهم و تآثیر گذار بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲ به حساب می­ آیند. در این منطقه وجود عوامل زیر بر تعیین قیمت مسکن در منطقه ۲۲ تأثیر می­ گذارد. زیرا وجود این امکانات رفاهی در اطراف محل زندگی از ویژگی­ های هر منطقه به حساب می­ آید.

– مرکز تفریحی، تجاری، فرهنگی، ورزشی ایران مال به عنوان بزرگترین بازار خاورمیانه و جهان

– مرکز تفریحی – آموزشی شهر بازی هزار و یک شهر

– مجتمع تجاری طوبی

– درمانگاه شبانه روزی دکتر تختی، درمانگاه خاتم الأنبیا، درمانگاه شفا، بیمارستان تریتا، بیمارستان ایرانیان، بیمارستان مغز و اعصاب دکتر مجید سمیعی و …

– مجموعه های گردشگری همچون دریاچه چیتگر، پارک جنگلی چیتگر، پارک خرگوش دره، پارک جنگلی وردآورد شمالی، پارک جنگلی لتمان کن، آبشار تهران و …

– ایستگاه مترو چیتگر که جزو خط ۵ مترو تهران می­ باشد. این ایستگاه در کیلومتر ۸ جاده تهران کرج (بزرگراه لشکری) روبروی کارخانه بهنوش است.

– ایستگاه مترو وردآور مربوط به خط ۵ مترو تهران است و در کیلومتر ۱۶ اتوبان تهران کرج قرار دارد.

-ایستگاه مترو ایران خودرو (مترو ایران مال)

– خطوط اتوبوس رانی مترو چیتگر به پایانه دریاچه، به همت و شریعتی (سه راه ضراب خانه)، شهرک شهید باقری، شهرک دانشگاه راه دارد.

–  ایستگاه وردآورد به شهرک وردآورد، شهرک دانشگاه شریف و شهر قدس راه دارد.

–  اتوبوس های ایستگاه ایران خودرو از آزاد شهر به شهرک شهید باقری، به سمت شهرک دانشگاه، به سمت شهرک شهرداری

-خطوط تاکسیرانی ایستگاه چیتگر: میدان ساحل، بلوار امیر کبیر، بلوار کاج – گل­ها و هاشم زاده به میدان المپیک

–  ایستگاه تاکسی وردآورد: به طرف دریاچه چیتگر، به طرف شهرک گلستان، به طرف شهر قدس، به طرف شهرک وردآورد

– تاکسی های ایستگاه ایران خودرو: به طرف اتوبان همت، به طرف شهرک شهید باقری، به طرف آزاد شهر، به طرف ایران مال

موقعیت جغرافیایی

در خرید ملک راه­ ها تأثیر به سزایی در تعیین قیمت مسکن در منطقه ۲۲ دارند. دسترسی راحت و آسان از ملک به راه­ ها و جاده ­های اطراف بر روی قیمت ملک تأثیر مستقیم می­ گذارد. منطقه ۲۲ از شمال به ارتفاعات البرز، از جنوب به تهرانسر و آزاد راه تهران – کرج، از غرب به محدوده وردآورد شمالی و از شرق به منطقه ۵ شهرداری تهران راه دارد. در مورد موقعیت جغرافیایی ملک به این نکته نیز باید توجه شود که چشم انداز ملک و این که در خانه ­های آپارتمانی در کدام طبقه واحد خریداری شود نیز مهم است. زیرا هر چقدر در طبقه بالاتری ساکن شوید چشم انداز بهتری را از مناطق گردشگری منطقه ۲۲ خواهید دید.

پروژه های معروف منطقه ۲۲

پروژه های معروف منطقه ۲۲ شامل پروژه پدافند هوایی ارتش، پروژه افرا، پروژه کنتراست مال، پروژه آبشار و … هستند. از میان این پروژه ها می توان به پروژه ستین اشاره کرد. پروژه ستین  توسط شرکت آرین سازه رابین در منطقه ۲۲ تهران در بلوار اردستانی در دست احداث می­ باشد. این پروژه که قرار است در ۴۸ ماه تحویل داده شود، در ۷ متراژ مختلف واحد دارد.

واحدهای ۶۰ متری

پیش پرداخت این واحدها ۳۰۰ میلیون تومان، اقساط ماهیانه آن ۱۰ میلیون تومان و قیمت کل ۸۷۰ میلیون تومان است. به عبارت دیگر هر متر مربع این واحد ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

واحدهای ۹۰ متری

پیش پرداخت این واحدها ۴۵۰ میلیون تومان، اقساط ماهیانه آن ۱۵ میلیون تومان و قیمت کل ۱ میلیارد و ۳۰۵ میلیون تومان می ­باشد و به عبارت دیگر هر متر مربع این واحدها ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

واحدهای ۱۲۰ متری

قیمتی که به عنوان پیش پرداخت این واحدها در نظر گرفته شده ۵۹۵ میلیون تومان، اقساط ماهیانه آن ۲۰ میلیون تومان و قیمت کل آن ۱ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان می ­باشد. به عبارت دیگر هر متر مربع واحدهای ۱۲۰ متری ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

 واحدهای ۱۵۰ متری

پیش پرداخت این واحدها ۷۷۵ میلیون تومان، اقساط ماهیانه آن ۲۵ میلیون تومان و قیمت کل واحد ۲ میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان است. به عبارت دیگر هر متر مربع این واحدها ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

واحدهای ۱۶۰ متری

پیش پرداخت این واحدها ۸۴۵ میلیون تومان، اقساط ماهیانه آن ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و قیمت کل واحد ۲ میلیارد و ۳۸۶ میلیون تومان است. یعنی هر متر مربع واحدهای ۱۶۰ متری ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می­ باشد.

واحدهای ۱۷۰ متری

قیمت که برای پیش پرداخت برای این واحدها باید پرداخت شود ۹۱۵ میلیون تومان، اقساط ماهیانه آن ۲۸ میلیون تومان و قیمت کل واحد ۲ میلیارد و ۵۲۹ میلیون تومان است. به عبارت دیگر هر متر مربع از واحدهای ۱۷۰ متری ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می­ باشد.

واحدهای ۱۸۰ متری

مبلغ پیش پرداخت این واحدها ۹۹۵ میلیون تومان، اقساط ماهیانه آن ۳۰ میلیون تومان و قیمت کل آن ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان می ­باشد. یعنی هر متر مربع واحدهای ۱۸۰ متری ۱۵ میلیون تومان است.

البته این نکته نیز باید ذکر شود که این قیمت­­­ها علی الحساب بوده و با افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار، قیمت هر کدام از این واحد­ها مطابق نرخ تورم و بر اساس شاخص سازمان برنامه و بودجه افزایش خواهد یافت.

 

پروژه ستین

پروژه ستین

 

سوالات متداول

۱- طرح خسارت تأخیر، در پروژه ستین چیست؟

پاسخ: در صورتی که ساخت پروژه ستین بیش از ۴۸ ماه به طول بینجامد شرکت آرین سازه باید مطابق با زمان دیر کرد به صاحبان ملک خسارت بپردازند.

۲- عوامل تأثیر گذار بر قیمت مسکن در منطقه ۲۲ کدام است؟

پاسخ: سال ساخت، امکانات رفاهی ساختمان و اطراف آن، موقعیت جغرافیایی منطقه و …

 

کلام آخر

باتوجه به نکاتی که درباره آن­ها صحبت شد به این نتیجه می­ رسیم که در تعیین قیمت زمین در منطقه ۲۲ و همچنین مسکن در چیتگر و اطراف آن عواملی زیادی دخیل هستند که باید به آنها توجه شود. علاوه بر مسائلی که در این مقاله ذکر شد عوامل دیگر نیز همچون مسئله امنیت منطقه، مشخصات ملک مورد نظر همچون سند، مساحت و … نیز در تعیین قیمت مسکن در منطقه ۲۲ مهم می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *